Większość z nas jest użytkownikami chmury obliczeniowej, często nie zdając sobie z tego sprawy. Robimy to kiedy słuchamy muzyki online, przechowujemy zdjęcia oraz inne pliki na wirtualnych dyskach lub gdy oglądamy filmy online. Korzystamy z chmury, ponieważ jest to bardzo wygodne, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na migrację swoich procesów do chmury.

Największe korzyści to:

 

Oszczędność

Korzystając z chmury obliczeniowej, firma oszczędza na inwestycjach związanych z zakupem nowych serwerów ich zabezpieczeniem oraz zarządzaniem nimi. 

Bezpieczeństwo

Współpracując ze sprawdzonym dostawcą usług chmurowych mamy pewność, że przechowywane dane są odpowiednio zabezpieczone.

Komfort pracy

Możliwość pracy z dowolnego miejsca na najlepszym sprzęcie, na który firma sama nie mogłaby sobie pozwolić.

Skalowalność

Można szybko zwiększyć ilość potrzebnych zasobów kiedy firma tego potrzebuje. 

 

Modele chmury obliczeniowej:

Infrastructure as a service

model polegający na dostarczaniu klientowi infrastruktury informatycznej, czyli sprzętu, oprogramowania oraz serwisowania. Klient wykupuje na przykład konkretną liczbę serwerów, przestrzeni dyskowej lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej. Nie oznacza to jednak, że sprzęt fizycznie zostanie zainstalowany w siedzibie klienta. W tym modelu zdarza się, że klient dostarcza usługodawcy własne oprogramowanie do zainstalowania na wynajmowanym sprzęcie.

Platform as a service

sprzedaż gotowego, często dostosowanego do potrzeb użytkownika, kompletu aplikacji. Nie wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu ani instalacją oprogramowania. Wszystkie potrzebne programy znajdują się na serwerach dostawcy. Klient po swojej stronie ma dostęp do interfejsu (na ogół w postaci ujednoliconego środowiska pracy) poprzez program – klienta, np. przeglądarkę internetową. W tym modelu, usługi najczęściej dostępne są dla użytkownika z dowolnego komputera połączonego z internetem.

Software as a service

klient otrzymuje konkretne, wybrane funkcje oprogramowania. Korzysta z takiego oprogramowania, jakiego potrzebuje. Nie interesuje go ani sprzęt, ani środowisko pracy. Ma jedynie zapewniony dostęp do konkretnych, funkcjonalnych narzędzi – niekoniecznie połączonych ze sobą jednolitym interfejsem. Programy działają na serwerze dostawcy. Klient nie jest zmuszony nabywać na nie licencji. Płaci jedynie za każdorazowe ich użycie, a dostęp do nich uzyskuje na żądanie.

Zapraszamy do współpracy w zakresie migracji Twojej firmy do chmury!

Przeanalizujemy i pomożemy stworzyć strategię migracji. Oferujemy wsparcie zespołu, który zadba o to, aby migracja nie zakłóciła pracy Twojej firmy. Zatroszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych oraz powiemy jak zoptymalizować koszty wdrożenia.

Potrzebujesz więcej szczegółów? Napisz do nas